Tuvākie pasākumi

Jūnijs 2019
Sv P O T C Pk S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Meklēt lapā

LLPA

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) biedru pārstāvju, lielo pilsētu vadītāji, tikās ar Ekonomikas ministru A. Ašeradenu, un sarunās tika aktualizēti nozīmīgi jautājumi lielajām pilsētām. Tikšanās laikā notika diskusija par lielo pilsētu pēdējā laika saskari ar Konkurences padomi un nepamatotiem un neizvērtētiem ierobežojumiem pašvaldību uzņēmumiem, kas neliecina par Konkurences padomes darbību iedzīvotāju interesēs. Tāpat tikšanās laikā tika izskatīts jautājums par īres namu būvniecību un attīstību reģionos.

IMG 4422 2

Ņemot vērā jautājuma būtiskumu un nepieciešamību nodrošināt funkcionētspējīgu rezultātu, LLPA šodien aicināja ekonomikas ministru A. Ašeradenu uz sarunu par likumprojektu “Grozījumi Konkurences likumā”. Tika pārrunāti vēl neskaidrie jautājumi saistībā ar likumprojektu, proti, par Konkurences padomes kompetenci pašvaldību kapitālsabiedrību darbībā, un LLPA norādīja uz neskaidrībām, kas pilsētām vēl joprojām ir par likumprojektu un Konkurences padomes nostāju.

Galvenais mēru akcents šā likumprojekta sakarā bija par Konkurences padomes attieksmi un nostāju pret pašvaldību uzņēmumiem. Mēri norādīja, ka tas ir jautājums, kas skaidri jādefinē un jāizprot, jo šā brīža situācija un vairākas Konkurences padomes darbības liecina par to, ka pašvaldību uzņēmumi tiek uzskatīti par blēžiem un ir ierobežojami to darbībā un dalībai brīvajā tirgū.  Jautājums ir par to, vai valsts un arī Konkurences padome izvērtē katru situāciju atbilstoši principam — kas valstij un iedzīvotājiem ir izdevīgāk —, vai arī atkarībā no tā, kam pieder uzņēmums.

Ņemot vērā situāciju saistībā ar Konkurences padomes darbību, šobrīd ministrijas iniciētie grozījumi Konkurences likumā nav prioritāri risināmais jautājums. Sākotnēji ir jārisina jautājumi par konkurences piemērošanu un Konkurences padomes, mūsu ieskatā, šobrīd nepareizo darbības fokusu, tostarp sadarbības trūkumu,” norāda Viktors Valainis, LLPA izpilddirektors.

Mēri minēja vairākus uzskatāmus piemērus no dažādām pilsētām, kur kādā nozarē darbojās vairāki uzņēmumi, tostarp pašvaldības uzņēmums, bet no kopējiem nomaksātajiem nozares nodokļiem vismaz 90 % nāk tikai no pašvaldības uzņēmuma, tādā veidā parādot reālo ainu par to, kas ir godprātīgs nodokļa maksātājs un kas nē. Tostarp pašvaldībai bieži nākas nodrošināt dažādus iedzīvotājiem nepieciešamus pakalpojumus, kuros privātie uzņēmēji nevēlas piedalīties. Piemērs tam ir Valmiera, kur pašvaldība nodrošina zobārstniecības pakalpojumus arī naktī, jo nav neviena privātā uzņēmēja, kas to vēlētos darīt.

LLPA norādīja, ka, ņemot vērā konkrētus piemērus par Konkurences padomes darbību, šobrīd lielās pilsētas likumprojektu neuzskata par prioritāri risināmu problēmu, neatbalsta tā tālāku virzību. Abas puses vienojās, ka tuvākajā laikā atkārtoti tiksies, lai pārrunātu ar konkurenci saistītus jautājumus nozarēs, kur pašvaldību iesaiste ir nepieciešama likumā noteikto autonomo funkciju izpildei, piemēram, ūdenssaimniecības jomā, atkritumu apsaimniekošanas jomā u. c.

Saistībā ar īres namu būvniecību reģionos LLPA informēja ministru par pilsētu aktivitāti šajā jomā un jautājuma svarīgumu, uz ko pilsētas bija norādījušas jau pirms diviem gadiem. Jautājums tagad atkal ir aktualizējies saistībā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojumu par Ekonomikas pārskatu Latvijā 2017. gadā. OECD ir izteikusi jaunas rekomendācijas Latvijai par mājokļu pieejamības uzlabošanu, sākot ar tiesiskā regulējuma sakārtošanu, administratīvās procedūras vienkāršošanu būvatļauju saņemšanai un finansējuma palielināšanu zemo izmaksu īres mājokļiem teritorijās ar pieaugošu nodarbinātību.

Ministrs norādīja, ka ministrija šobrīd skata šo jautājumu un izvērtē situāciju un to apliecinošos datus, un tālākos rīcības soļus.

Ekonomikas ministrija prezentēja datus un savu skatījumu par situāciju, kā arī tālākos risinājumus, no kuriem viens ir izdalīt finansējuma atbalstu pašvaldībām daudzdzīvokļu namu būvniecībai. Atbalsts būtu ap 30 % no būvniecības izmaksām. Tiks izstrādāti vairāki nosacījumi dalībai šai atbalsta programmā, proti, prasības, kādām piedāvātajiem būvniecības projektiem un īres nosacījumiem būs jāatbilst.

LLPA atbalsta šādu Ekonomikas ministrijas pieeju un vienojās sadarboties, daloties ar LLPA speciālistu zināšanām un skatījumu, idejas straujākai virzībai un īstenošanai.

free joomla template
© Latvijas Lielo pilsētu asociācija 2012