Tuvākie pasākumi

Maijs 2019
Sv P O T C Pk S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Meklēt lapā

LLPA

Lielo pilsētu asociācija ar finanšu ministru apspriež pašvaldību resursu pieejamību

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) pārstāvji tikšanās laikā ar finanšu ministru Jāni Reiru apsprieda vairākus deklarācijā par Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību ietvertus jautājumus, kas skar pašvaldību finanšu resursu pieejamību un valdības nodokļu politiku.

Ņemot vērā, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) veido lielāko pašvaldību ieņēmumu apjomu, nozīmīgākais jautājums, kas satrauca LLPA biedrus, ir – kā nodrošināt, lai arī ilgtermiņā tiktu saglabāts nosacījums par pašvaldību budžetos ieskaitāmo nodokļu īpatsvaru (19,6%). Par to 2017. gadā tika panākta vienošanās starp Latvijas Pašvaldību savienību un M.Kučinska vadīto valdību, kas tika iestrādāta likumā par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2018., 2019. un 2020. gadam. 

Tikšanās laikā LLPA biedri pauda bažas, ka valdība varētu no šīs vienošanās atteikties. Tomēr J.Reirs apliecināja, ka, plānojot 2019. gada pagaidu budžetu, šī norma tika ievērota un pašvaldībām no šā gada 1. janvāra ir piešķirta speciālā dotācija, lai kompensētu nodokļu reformas negatīvo ietekmi uz pašvaldību ieņēmumiem. Valdība, lemjot par 2019. gada budžeta projektu, ir apstiprinājusi, ka finansējums pašvaldībām tiek saglabāts pagaidu budžetā noteiktajā apmērā.  

Viktors Valainis, LLPA izpilddirektors: “Zinot, cik ilgas un sarežģītas bija diskusijas par 19,6% proporcijas iestrādāšanu ar iepriekšējo valdību, mums bija pamatotas bažas par šī apsolījuma iekļaušanu šī un nākamā gada budžetos. Lai arī šobrīd par 2019. gada budžetu šis jautājums ir noņemts no dienaskārtības, pašvaldībām nav pārliecības, ka pie diskusijas nebūs jāatgriežas atkārtoti. Taču tagad LLPA jāturpina citu sasāpējušu jautājumu risināšana, kur nepieciešama cieša pašvaldību un Finanšu ministrijas sadarbība."

Ministrs informēja lielo pilsētu pārstāvjus par valsts budžeta ieņēmumu un izdevumu plāna izpildi. Tika apspiesti tādi jautājumi kā valsts budžeta 2019. gadam ietekme uz pašvaldību budžetiem, spēkā esošā Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas (PFI) likuma ilgtspēja. Ministrs norādīja, ka plāno atjaunot padomes par PFI darbību, lai šogad jau sagatavotu piedāvājumu izmaiņām PFI modelī.

Diskusijas izraisīja valdības deklarācijā ietvertais punkts par neapliekamā minimuma ieviešanu nekustamā īpašuma nodoklim galvenajam mājoklim. Ministrs pauda viedokli, ka šogad šādas izmaiņas nav paredzētas, plašāku diskusiju varētu uzsākt pēc gada. Tāpat pašvaldības tika rosinātas pilnveidot kadastrālo vērtību (NĪN bāze) metodiku.

Abas puses sarunās saistībā ar finanšu resursu pieejamību arī pieskārās tādiem aktuāliem jautājumiem kā izglītības kvalitāte, pedagogu trūkums reģionos un skolu tīkla optimizācija. 

LLPA sarunās ar J.Reiru arī pārrunāja jautājumu par pašvaldību aizņemšanās iespējām 2019. gadā. Ministrs norādīja, ka turpmāk tiks atcelti ikgadējā valsts budžeta likumā noteikto pašvaldību aizņemšanās mērķu ierobežojumi. Abas puses vienojās turpināt diskusiju par šo jautājumu, lai vienotos par optimālāko variantu jaunajam aizņemšanās iespēju piedāvājumam. 

Noslēgumā tika apspriesta turpmākā FM un pašvaldību sadarbība Latvijas nacionālās pozīcijas un interešu aizstāvībā par pieejamajām investīcijām Eiropas Savienības fondu 2021. – 2027. gada plānošanas periodā. Līdzšinējā veiksmīgi uzsāktā sadarbība ar ES fondu vadošo iestādi tupināsies, un jau tuvākajā laikā FM informēs par laika grafiku tālākajam darbam saistībā ar Latvijai pieejamajām investīcijām nākamajā ES fondu plānošanas periodā.

free joomla template
© Latvijas Lielo pilsētu asociācija 2012