Uz sākumu Aktualitātes LLPA diskutē ar finanšu ministru Jāni Reiru par nodokļiem un citiem būtiskiem jautājumiem

LLPA diskutē ar finanšu ministru Jāni Reiru par nodokļiem un citiem būtiskiem jautājumiem

Par plānotajām izmaiņām NĪN, IIN politikā, pašvaldību aizņēmumiem

Finanšu ministrijas (FM) redzējums izmaiņām nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) politikā, plānoto nodokļu izmaiņu ietekmi uz pašvaldību budžetiem un kompensējošiem pasākumiem, kā arī pašvaldību aizņemšanās iespējas, bija svarīgākie jautājumi, kas šodien tika apspriesti Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) biedriem – lielo pilsētu mēriem – tiekoties ar Finanšu ministru Jāni Reiru.

Viens no būtiskiem jautājumiem, kas interesēja LLPA biedrus, bija FM redzējums par plānotajām izmaiņām NĪN politikā. Skaidrojot FM nostāju, ministrs uzsvēra, ka kadastrālo vērtību pārskatīšanas mērķis ir to pietuvināšana reālajai tirgus vērtībai, nevis papildu valsts budžeta ieņēmumu gūšana. J. Reirs pieļāva, ka pēc NĪN politikas pārskatīšanas nodokļa likme varētu svārstīties 0,2–0,4% apmērā, kā tas ir vidēji Eiropā. Tas kompensētu kadastrālās vērtības kāpumu. Ministrs pauda gatavību turpināt diskutēt par šiem jautājumiem ar pēc iespējas plašāku iesaistīto loku.

Atbildot uz LLPA biedru jautājumiem par valdībā diskutēto nodokļu izmaiņu ietekmi uz pašvaldību budžetiem un kompensējošiem pasākumiem, ministrs pauda gatavību uzklausīt LLPA priekšlikumus. Šis jautājums ir aktuāls pašvaldībām, jo, spriežot pēc publiski pieejamās informācijas, 2021. gadā pašvaldību budžetos ieskaitāmā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) daļa samazināsies vismaz par 10% jeb 148 miljoniem eiro J. Reirs uzsvēra, ka šobrīd norisinās diskusija par minimālā sociālā nodrošinājuma palielināšanu, kas palīdzēs palielināt pašvaldību ieņēmumus. Ministrs pauda gatavību turpināt diskusiju ar pašvaldībām par šo jautājumu. Tāpat tikšanās gaitā FM informēja LLPA biedrus par nākamā gada budžeta apspriešanas gaitu.

Diskutējot par pašvaldību aizņēmumiem, FM pārstāvji uzsvēra, ka šobrīd ministrija spēj nodrošināt visu pašvaldību iesniegto aizņēmumu pieteikumu apstiprināšanu. Lai mazinātu Covid-19 ekonomiskās sekas, šogad par 150 miljoniem eiro ir palielināts pašvaldību aizņēmuma limits, ko ministrija vērtē par labu mehānismu pašvaldību finansējuma nodrošināšanai. Pašlaik ir saņemts un valdībā apstiprināts 181 pašvaldību iesniegtais projekts. Visticamāk, nākamnedēļ valdība lems par finansējuma atvēlēšanu vēl 56 projektiem. Savukārt FM Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomē saņemti 77 aizņēmumu pieprasījumi no vietvarām.

Runājot par finansējumu pirmsskolas izglītības iestādēm, FM pārstāvji uzsvēra, ka valdība atbalstījusi 15 projektu realizāciju, kas nodrošinās aptuveni 2000 vietas pirmsskolas iestādēs. Atbalstīti arī aizņēmumi 10 projektiem par kopējo summu 8 miljoni eiro. FM pieļāva iespēju, ka šī aktivitāte tiks turpināta nākamajā gadā, ja to apstiprinās valdība. Finanšu ministrs vērsa LLPA biedru uzmanību, ka no nākamā gada marta ES dalībvalstīm būs jāievēro stingra finanšu disciplīna, tāpēc pašvaldībām rūpīgi jāseko līdzi saviem aizņēmumiem. J. Reirs atgādināja, ka būtiski ir nepalielināt pastāvīgos izdevums, bet koncentrēties uz investīcijām. LLPA biedri tika informēti par Latvijai pieejamo ES finansējumu pēc dalībvalstu vienošanās Eiropadomē šī gada jūlijā un citiem svarīgiem jautājumiem.