Uz sākumu Aktualitātes LLPA: atlikums pašvaldību konsolidētajā budžetā pirmajā pusgadā veidojas katru gadu

LLPA: atlikums pašvaldību konsolidētajā budžetā pirmajā pusgadā veidojas katru gadu

Tas ir sistemātisks process, jo pašvaldībās gada pirmajā pusē tiek realizēts mazāks investīciju apmērs nekā otrajā pusē

Saskaņā ar Finanšu ministrijas datiem, 2020. gada pirmajā pusgadā konsolidētajā pašvaldību budžetā bija pārpalikums 101,4 miljonu eiro apmērā. Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) uzsver, ka tas ir sistemātisks process, jo pašvaldībās gada pirmajā pusē tiek realizēts mazāks investīciju apmērs nekā otrajā pusē. Pēc būtības šis atlikums ir pašvaldību attīstības nauda, kas paredzēta investīciju projektu īstenošanai. 

“Ņemot vērā pašvaldību ieņēmumu samazinājumu,  2020. gada pirmā pusgada bilance diemžēl ir par 15 miljoniem eiro jeb 13% sliktāka nekā tā bija 2019. gadā. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumu samazinājums pusgadā par turpat 20 miljoniem eiro pašvaldību budžetiem ir nozīmīga summa. Šī iemesla dēļ pašvaldības piesardzīgi skatās uz iespējām realizēt jaunas papildu aktivitātes, kas ir ārpus ES fondu programmām. Tieši tāpēc šobrīd ir svarīgi pēc iespējas efektīvāk izmantot ES finansējumu,” uzsver LLPA izpilddirektors Viktors Valainis.

LLPA apkopotie dati liecina, ka pašlaik lielajās pilsētās uzsākšanai ir gatavi nozīmīgi investīciju projekti 400 miljonu eiro apmērā. Investīcijas ir paredzētas pašvaldību izglītības infrastruktūras pilnveidošanai, ielu un ceļu uzlabošanai, degradētu teritoriju sakārtošanai, dzīvojamā fonda atjaunošanai, uzņēmējdarbības vides attīstīšanai un citām jomām.  Tie visi ir augstas gatavības pakāpes projekti, kuriem būvprojekti ir jau gatavi  vai to izstrāde tuvojas noslēgumam, vai jau ir izsludināti iepirkumi būvdarbu veikšanai. Pārdalot investīcijām paredzētos līdzekļus, tiks apdraudēta ilgi plānotu un pašvaldībām nozīmīgu projektu īstenošana.