Uz sākumu Aktualitātes Lielo pilsētu asociācija un Labklājības ministrija ar pašvaldību pārstāvjiem pārrunā situāciju par bērnu aprūpi ārpus ģimenēm
Lielo pilsētu asociācija un Labklājības ministrija ar pašvaldību pārstāvjiem pārrunā situāciju par bērnu aprūpi ārpus ģimenēm
Problēmjautājumu loks ir ļoti plašs, sarunas ir jāturpina
Šodien Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) tikās ar Labklājības ministrijas (LM) un pašvaldību sociālās jomas pārstāvjiem, lai pārrunātu aktuālos jautājumus saistībā ar situāciju bērnu ārpusģimenes aprūpes nodrošināšanā pašvaldībās.
LLPA uz tikšanos aicināja LM un pašvaldību pārstāvjus, balstoties uz saņemto Latvijas Bāriņtiesu asociācijas vēstuli, kurā tika norādīts, ka pašreizējā situācija bērnu ārpusģimenes aprūpē ir kritiska un nepieciešama tūlītēja rīcība un konkrēti pasākumi problēmjautājumu risināšanai. Tikšanās laikā LLPA un pašvaldību pārstāvji pārrunāja šā brīža situāciju katrā pašvaldībā, aktualizējot steidzami risināmus problēmjautājumus.
Pašvaldību pārstāvji tikšanās laikā uzsvēra, ka katra pašvaldība cenšas izveidot nepieciešamos pakalpojumus bērnu ārpusģimenes aprūpei, taču šo pakalpojumu izstrāde un ieviešana prasa ilgāku laiku, bet pakalpojums nepieciešams nekavējoties.
Tāpat pašvaldības norādīja, ka salīdzinoši bieži ir situācijas, kad krīzes audžuģimenes atsakās uzņemt pusaudžus ar uzvedības problēmām vai atkarībām, kā rezultātā bērni sākotnēji tiek ievietoti sociālās rehabilitācijas iestādēs (krīzes centros), lai iegūtu papildu laiku piemērota pakalpojuma sniedzēja atrašanai. Nereti arī bāriņtiesa lūdz pagarināt uzturēšanās laiku krīzes centrā, jo nav iespējams atrast piemērotu audžuģimeni vai sociālās aprūpes institūciju. Tas rada papildu slodzi krīzes centriem, līdz ar to īpaši sarežģītas var būt situācijas, kad vienlaikus jānodrošina aprūpe vairākiem vienas ģimenes bērniem, nedalot brāļus un māsas.
Daudzās pašvaldībās nodrošinātās jauniešu mājas ir pārpildītas un trūkst brīvu vietu. Savukārt krīzes audžuģimenes bieži atsakās uzņemt bērnus ar uzvedības problēmām, un sociālās aprūpes institūcijas primāri nodrošina pakalpojumus bērniem no attiecīgās pašvaldības. Tāpat daudzviet pašvaldībās ir samazinājies audžuģimeņu skaits, kas ierobežo iespējas bērniem nodrošināt aprūpi ģimeniskai videi pietuvinātā vidē.
Tikšanās laikā pašvaldību pārstāvji norāda, ka īpaši sarežģīti ir atrast ārpusģimenes aprūpes risinājumus bērniem ar uzvedības un mentālās veselības problēmām, kā arī pusaudžiem, kuriem nepieciešama ilgstoša sociālā rehabilitācija sarežģītu problēmu (uzvedības problēmas, atkarīgas u.c.) dēļ.
Pašvaldību pārstāvji uzsvēra, ka arvien pieaug to bērnu skaits, kuri lieto atkarību izraisošas vielas vai ir pakļauti citām augsta riska uzvedības izpausmēm, piemēram, klaiņošanai vai likumpārkāpumiem. Līdz ar to ievērojami palielinās arī pašvaldības iestāžu izaicinājumi risinājumu nodrošināšanā, uzsverot, ka pašlaik trūkst atbilstošu valsts līmeņa risinājumu un pakalpojumu, kas palīdzētu šiem bērniem.
Tikšanās laikā visas puses vienprātīgi atzina, ka problēmjautājumu loks ir ļoti plašs, līdz ar to sarunas ir jāturpina, lai kopīgi meklētu risinājumu aktuālajiem problēmjautājumiem - bērnu un pusaudžu ārpusģimenes aprūpes nodrošināšanai.