Uz sākumu Aktualitātes Lielo pilsētu vadītāji apspriež virkni ar ārkārtas stāvokli saistītu jautājumu

Lielo pilsētu vadītāji apspriež virkni ar ārkārtas stāvokli saistītu jautājumu

LLPA organizēja republikas pilsētas domju priekšsēdētāju videokonferenci, kurā piedalījās arī finanšu ministrs Jānis Reirs

Lai apspriestu virkni aktuālu, ar koronavīrusa “Covid-19” izraisītā ārkārtējā stāvokļa saistītu jautājumu, Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) organizēja republikas pilsētas domju priekšsēdētāju videokonferenci. Tajā piedalījās arī finanšu ministrs Jānis Reirs. Svarīgākie jautājumi bija brīvpusdienu nodrošināšana skolēniem no trūcīgām, mazturīgām ģimenēm, kā arī valdības pasākumi, lai mazinātu ārkārtas stāvokļa izraisīto ekonomisko krīzi.

Lai efektīvi cīnītos ar koronavīrusa “Covid-19” izraisītā ārkārtas stāvokļa ekonomiskajām un sociālajām sekām, pašvaldībām šobrīd ir būtiski cieši sadarboties ar valdību. Esmu gandarīts par šodienas konstruktīvo sarunu ar finanšu ministru J.Reiru, kuras laikā saņēmām atbildes uz virkni neatbildētu jautājumu. Vadoties no šodienas pozitīvās pieredzes, arī turpmāk organizēsim videokonferences ar citiem ministriem, jo pašvaldībās netrūkst operatīvi risināmu jautājumu,” uzver LLPA izpilddirektors Viktors Valainis.

Starp daudziem pašvaldībās aktuāliem jautājumiem šobrīd lielajās pilsētās steidzami tiek risināta brīvpusdienu nodrošināšana skolēniem no trūcīgām, mazturīgām un tagad krīzes situācijā nonākušām ģimenēm. Lielās pilsētas šobrīd meklē labākos risinājumus, kā nodrošināt ar pārtiku tos skolēnus, kam skolas brīvpusdienas bija teju vienīgā pilnvērtīgā maltīte visas dienas garumā. Katra pilsēta šo jautājumu risina atšķirīgi. Tā, piemēram, Jūrmalas dome maznodrošināto un trūcīgo ģimeņu bērnus nodrošina ar siltu ēdienu, termotraukos izvadājot pa noteiktām adresēm. Līdzīgi rīkojas arī Daugavpils pašvaldība, kas nodrošina ar siltu ēdienu bērnus no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm un daudzbērnu ģimenēm vairāk nekā 20 sadales punktos pilsētā. Valmierā no nākamās nedēļas tiks nodrošinātas siltas maltītes izvadāšana noteiktās vietās pilsētā. Liepājā skolēni saņems veikalu tīkla “Top” kartes pārtikas iegādei, bet Rēzeknē tiek apsvērta iespēja nodrošināt skolēnus ar pārtikas pakām.

Finanšu ministrs Jānis Reirs lielo pilsētu vadītājus informēja par valdības plānotajiem pasākumiem, lai mazinātu “Covid-19” izraisītās ekonomiskās krīzes sekas, tostarp par dīkstāves pabalstu izmaksu, valdībā apstiprinātajiem Attīstības finanšu institūcijas ALTUM jaunajiem atbalsta instrumentiem – garantijām banku kredītu brīvdienām un apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem, Valsts ieņēmumu dienesta īstenotajiem nodokļu piemērošanas atvieglojumiem. Viens no svarīgākajiem jautājumiem, kas satrauca lielo pilsētu vadītājus, ir ierobežojumi pašvaldību aizņēmumiem Valsts kasē. J. Reirs apliecināja, ka jau tuvākajā laikā pašvaldību aizņēmumu griesti tiks atcelti un lielās pilsētas varēs īstenot savas investīciju programmas, tādējādi sildot ekonomiku. Tāpat finanšu ministrs uzsvēra, ka netiek apturēta jau uzsākto Eiropas Savienības līdzfinansēto projektu īstenošana, kas šobrīd ir svarīga, lai valstī neapstātos ekonomiskā darbība.