Uz sākumu Aktualitātes LLPA un ekonomikas ministrs vienojas par sadarbību, īstenojot mājokļu pieejamības reformu

LLPA un ekonomikas ministrs vienojas par sadarbību, īstenojot mājokļu pieejamības reformu

Ekonomikas ministrijas piedāvājums ir uzskatāms par saprātīgu un atbalstāmu.

Piektdien, 20. novembrī, Latvijas lielo pilsētu asociācijas (LLPA) pārstāvji tikās ar ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu, lai iepazītos ar Ekonomikas ministrijas izstrādāto priekšlikumu mājokļa pieejamības reformai.

Jau vairākus gadus mājokļu pieejamība ir viena no akūtākajām problēmām daudzās Latvijas pašvaldībās. Šobrīd LLPA pārstāvētajās lielākajās pilsētās, neskaitot galvaspilsētu, trūkst vismaz 1500 dzīvokļu. To pietrūkst reģionos strādājošajiem pašvaldību speciālistiem, piemēram, ārstiem un pedagogiem. Tāpat dzīvojamās platības trūkumu asi izjūt reģionu uzņēmēji. Viens no stimuliem darbinieku piesaistei ir mājokļu pieejamība, bez darbaspēka biznesa attīstība nav iedomājama. Ekonomikas ministrijas piedāvājums ir uzskatāms par saprātīgu un atbalstāmu. Svarīgi ir straujiem soļiem virzīties uz priekšu, lai pēc iespējas ātrāk uzsāktu būvniecības darbus,” uzsver LLPA izpilddirektors Viktors Valainis.

Jautājums par gadu desmitiem ielaisto mājokļu trūkuma problēmu un dzīvojamā fonda neatbilstību moderniem standartiem šobrīd ir Ekonomikas ministrijas prioritāšu sarakstā. Bez mērķtiecīgas valsts politikas un atbilstošiem finanšu resursiem liela daļa Latvijas ģimeņu turpinās dzīvot novecojošos, un mūsdienu standartiem neatbilstošos mājokļos. Šim mērķim būtu nepieciešams 230 miljonu liels finansējums, kuru redzam kā daļu no Eiropas Atveseļošanās plāna . Šis ir jautājums, kur lēmums un finansējums ir nepieciešams nekavējoties, jo mājokļu pieejamība ir galvenais faktors, lai sekmētu ekonomisko izaugsmi reģionos, jo bez cilvēkiem nav nākotnes ne mazām pilsētām, ne to ekonomikām”, pēc tikšanās uzsvēra ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs

Arī vairāku pašvaldību vadītāji uzsvēra, ka ir nepieciešams saņemt atbalstu jauna dzīvojamā fonda būvniecības uzsākšanai. Pašvaldību pašreizējais dzīvojamais fonds ir ievērojami novecojis un arī nepietiekams, šī problēma ir aktuāla jau vairākus gadus. Par kvalitatīvu dzīvojamo fondu interesējas gan vietējie uzņēmēji, kuru speciālistiem nepieciešams mājoklis, gan jaunās ģimenes, kuras plāno atgriezties Latvijas novados.

Tikšanās laikā ekonomikas ministrs informēja, ka tiek strādāts pie vairākiem atbalsta instrumentiem, lai jau tuvākajos gados sniegtu pašvaldībām nepieciešamo palīdzību. Viņš aicināja pašvaldības tam gatavoties un plānot nepieciešamās aktivitātes.

Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi priekšlikumus par mājokļu pieejamības programmām, kurās Eiropas Atveseļošanās plāna ietvaros būtu nepieciešams 230 miljonu eiro liels finansējums. 

Ekonomikas ministrija ir paredzējusi dzīvojamā fonda attīstību trīs virzienos – īres māju būvniecība, mājokļu būvniecība un sociālo māju pieejamība. Īres māju būvniecībai indikatīvais finansējums varētu būt 120 miljoni eiro. Šīs programmas atbalsta saņēmēji varētu būt nekustamā īpašuma attīstītāji ar mērķi veicināt īres mājokļu pieejamību tiem iedzīvotājiem, kuri nevar atļauties iegādāties kvalitatīvu mājokli par tirgus cenu.

Mājokļu būvniecībā uzsvars ir uz jaunu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju būvniecību ar indikatīvo finansējumu 40 miljoni eiro, kur atbalsta saņēmēji būtu nekustamā īpašuma attīstītāji, tostarp pašvaldību kapitālsabiedrības. Savukārt sociālo māju pieejamībai būtu paredzēti 70 miljoni eiro kā granti pašvaldībām esošo sociālo mājokļu atjaunošanai vai jaunu būvniecībai.

Latvijā 65% mājsaimniecību nevar atļauties iegādāties pat padomju laika mājokli. Savukārt 44% mājsaimniecību ir pārāk “turīgas”, lai varētu pretendēt uz mājokļa pabalstiem vai arī uz pašvaldības vai sociālo mājokli, tomēr vienlaikus nevar atļauties arī hipotekāro kredītu. Līdz ar to kā pamata risinājumu Ekonomikas ministrija redz “izmaksu ziņā pieejamu īres mājokļu būvniecību”.